2011. május 29., vasárnap

                               A tökéletes zöld gyep



Milyen a tökéletes zöld gyep?

Mely mélyzöld színű,tömött és gazmentes.Na ,de kezdjük az elején a teendőket.
A gyep vetését akkor érdemes elkezdeni, mikor a hőmérséklet tartósan nappal 10 fok felett van. Ez általában március második felében már várható. A fűmag vetése előtt a talajt megfelelően elő kell készíteni.

Előtte az évelő növényeket - melyek a föld alatti gyökereikből képesek évről évre újrahajtani - el kell pusztítani, mert utólag az már rendkívül nehéz lesz- az egyik módszer, ha a talajt 1-2 hetes időközökkel többször átforgatjuk. Így az évelő gyomok hiába hajtanak ki újra és újra, azokat a többszöri vágással "kifárasztjuk"- a könnyebbik módszer pedig a vegyszere gyomirtás. Erre az egyik legalkalmasabb készítmény a Glialka (vagy más glifozát tartalmú készítmény), mely totális gyomirtó szer. Nem mérgező, viszont minden növényt elpusztít, ha arra rápermetezik. Ezért bánjunk vele óvatosan és a szél se sodorja el a permet cseppeket.

Érdemes a talajt asztalsimaságúra munkálni, mivel a sima gyepet később könnyebb vágni és karban tartani. Erre a sima felszínre szórjuk a fűmagot. Úgy javasolt, hogy hátrafelé haladunk, mert így nem szedjük össze a magokat a cipőnk talpával. Ezek után be lehet gereblyézni és utána tömöríteni kell. Ha van henger az a legjobb. A tömörítés azért szükséges, mert a fűmag rendkívül kicsi és könnyű, ezért azt könnyen kifújja a szél vagy elmossa a víz. Akkor van megfelelően tömörítve a talaj, ha a cipőnk nem süpped be a földbe, csak a sarka enyhén.

A következő művelet az öntözés. Az angol gyep titka is többek között, hogy ott gyakran esik az eső és soha nem szárad ki a föld. A legelső öntözésnél arra figyeljünk, hogy a víz ne mossa ki a magokat a talajból. Javasolt mindig még az előtt öntözni, mielőtt kiszáradna a talaj. Ha nagyon gyakran öntözünk kis adagokban (pl. naponta), akkor a gyökerek fent maradnak, mivel ott a szükséges víz. Ilyen esetben ha kihagyunk pár hetet öntözés nélkül, és kiszárad a talaj felső része, oda lesz a szép gyep is.

A hetenkénti nyírással tömötté tehetjük gyepünket.Fontos teendő a tavasszal végzendő talajlazítás és a gyeptrágyázás.Melegebb időben ,pedig az esti gondos öntözés.A füvünket úgy tudjuk gazmenetesen tartani,ha időszakonként kétszikűek elleni gyomirtó szert használunk.

A zöld nyugtatólag hat,testünkre,lelkünkre. Amennyiben tehetjük lazítsunk a zöld környezetben és meditáljunk. Ilyenkor olyasmit is könnyedén átlátunk,amire máskor képtelenek lennénk,bármeddig gondolkodnánk rajta. Ezért érdemes kihasználni az ilyen pillanatokat,hogy igazán rálássunk az életünkre,legfőbb céljainkra,és minden mást ezekhez igazítsunk.

Grófné Bánó Brigitta facebook

3 megjegyzés:

  1. Nincs is békésebb a friss zöld gyepnél. Igyekszem ilyen helyekre menni, amikor csak tehetem, például a Margitszigetre. :)
    Gyönyörű a fénykép, Brigi, Hollandiában láttam ehhez hasonló lankás dombos gyepes szépséges tájakat még a táncos turnékon!! :)

    VálaszTörlés
  2. Imádom a természetet Móni,szerencsére nekem nem kell messzire menni. :)
    A mi füvünk is gyönyörű a gondos ápolásnak köszönhetően. :)

    VálaszTörlés
  3. szia!Nekünk kertes házunk van ,nagyon szeretnénk ilyen szép gyepet .Lett is volna első évbe gyönyörűen megcsináltuk nagyon szép volt mikor ki nőt a fű méreg zöld volt nem volt benne semmi gaz ,de most hiába locsolom napi 3-4 szer is nem olyan méreg zöld és a másik fele tele lett gazzal ,olyan gazzal ami úgy néz ki mind a "tyúk láb :)))mivel a lányom így hívja :))"hosszú és abból 3-4 fele vékonyan ki ágadzik szára amibe mag van .Szeretném meg kérdezni mit csináljunk vele ,hogy újból méregzöld és gazmentes legyen ?

    VálaszTörlés